Dental implantınıza dikkat ederken nelere dikkat etmelisiniz ?

Çene diş implantı içine doğru yerleştirilmiş , " kendi " den ayırt edilemeyen uzmanlar için bile, optimal olarak tasarlanmış bireysel bir kuron bulunur . Diş ve implant arasındaki kritik fark , çenedeki görünmez demirleme ile ilgilidir. Bu nedenle takma dişlerin düzenli temizliği çok önemlidir - bu yüzden “ üçüncü taraflar ” sonuncudur.

Uygun implant bakımı bakteri istilasına engel olur

Doğal diş etleri ve çene kemiklerini tutan, diş etlerinden oluşan " periodontium" un köküdür ve bakterilerin dış saldırılarına karşı iyi koruma sağlar. Dişin çıkarılmasıyla maalesef periodontium kaybolur. Çene kemikleri ve diş etleri tek başına implantı sıkı bir şekilde kavramaya karar verir. Kemik hücreleri genellikle yapay diş köküne o kadar yakın büyürse de, birkaç ay sonra, bir implantı serbest bırakmak için diş çekmekten daha büyük bir güç gerekir. Bununla birlikte, implantın ağız boşluğuna atılması, sadece bağ dokusunun gevşek şekilde oturması ile kapatılmaktadır. Ağız hijyeni kötü olduğunda, bu arayüz inflamatuar ajanlar için bir geçit olabilir.

Elektrikli diş fırçaları implantları daha iyi korur

Genel olarak, implantların bakımı, modern diş bakımından sadece biraz farklıdır . Ancak doğrudur: Elektrikli diş fırçaları, plak çıkarırken manuel diş fırçalarından daha iyi çalışır . Her hasta için en uygun teknik hangisi uzman ile yapılan görüşmede bulunabilir. Piyasada dönen salınım teknolojisi, sonik diş fırçaları ve ultrasonik diş fırçaları bulunan modeller bulunmaktadır.

Her dişin temizlenecek beş yüzeyi olduğundan - ancak fırça ile yalnızca üçüne erişildiğinden - diğer iki yüzey için de ipi ve buna karşılık küçük fırçalar vardır. Günde en az bir kere, interdental boşluklar yemek artıklarından - tercihen akşamları, serbest bırakılmalıdır.

İmplant sonrası bakım için gerekli profesyonel diş temizliği

İmplant bakımının en hassas kısmı diş eti ve taç arasındaki geçiş olup, sonunda kemikli implant yatağının iltihaplanmasına yol açan bakteriyel plakların önlenmesi için kapsamlı temizlik gereklidir. Bu standart hasta ECDI olan implant izleyin profesyonel temizlikönerilir. Gerekliliklere bağlı olarak, her 3 ila 6 ayda bir profilaksi tedavisi, hem yumuşak hem de sert diş plağı güvenli ve iyice çıkarıldı.

Bireysel ağız hijyeni eğitimi

Diğer bir hizmet, özel eğitimli profilaksi asistanları tarafından hastaların bireysel oral hijyen eğitiminden oluşmaktadır. Çeşitli diş protezleri köprü yapılarının üzerindeki tek taçtan implant destekli yapılara kadar tedarik ettiğinden, çıkarılabilir protezler ayrıca Zahnputztechnik'i bir dereceye kadar çok farklı gereksinimleri de sağlar.

Dental implantlarda mükemmel oral hijyen için 10 altın kural

1. Temizlik - ne sıklıkta ve ne zaman?

Temel olarak: Uzmanlar, yemeklerden sonra günde en az iki kez temizlik yapılmasını öneriyor - bu aynı zamanda kahvaltı için de geçerlidir. Öğle yemeğinden sonra ek temizlik yapmak yanlıştır.

2. Doğru diş fırçası

El modelleri: Büyük bir kafadan küçük olanı (sorunlu bölgelere daha iyi ulaşan) seçmek daha iyidir, kalın kıllardan ziyade sert ve inceltici yerine daha yumuşak tercih edin.

3. Elektrikli diş fırçaları

Dönen fırçaları kapsamlı temizliği kolaylaştırır. Basınç tehlikesi daha düşüktür. Sonic diş fırçaları, geleneksel elektrikli diş fırçalarından on kat daha fazla hareket gerçekleştirir. Genellikle daha yumuşak kıllara sahiptir ve bu nedenle hassas diş boyunları olan insanlar için de uygundur.

4. Doğru fırçalama tekniği: basınçsız

Kapsamlı temizlik kalıcı fırçalamadan daha önemlidir: her dişin her iki tarafına da ulaşılmalıdır. Bastırmayın, aksi takdirde diş minesi zarar görür. Elektrikli fırça ile dişten dişe yavaşça geçersiniz. Elle: Yatay olarak değil dikey ve küçük dairesel hareketlerle fırçalayın. Tavsiye edilen sıra: ilk önce çiğneme yüzeyleri, daha sonra dış dişler, sonra iç kısımlar.

5. İmplant kullanıcıları için florürlü diş macunu

Florür içeren diş macunu, diş çürümelerini önlemeye yardımcı olur. Çoğu macun aşındırıcı parçacıklar içerir. Emayeyi korumak için paket üzerinde belirtilen Göreceli Dentin Aşınması (RDA) değeri çok yüksek olmamalıdır (ortalama 60 ila 80).

6. İşler sıkılaştığında: diş ipi kullanma

Sıkı interdental boşluklar hassas bölgelerdir. Diş ipi artıkları ve diş plağını temizler . Mumlu mu yoksa mumlu değil mi? Kişisel tercih karar verir. Akşamları en iyi şekilde kullanın. Dikkat: Diş etlerine zarar vermeyin!

7. Dental implantlardaki girişimler için mini fırçalar

Farklı şekil ve kalınlıklarda bulunurlar, diş ipi kullanmaktan daha etkilidirler, ancak herhangi bir boşluğa yerleştirilemezler. Bu gibi durumlarda, superfloss diş ipliği alternatif olabilir.

8. Hijyene dikkat edin

Kötü temizlenmiş diş fırçaları (boşluklar için mini fırçalar bile) mikroorganizmalar için ideal üreme alanlarıdır. Bu nedenle, her kullanımdan sonra diş fırçasını akan su altında iyice durulayın ve kurumasını bekleyin. Kıllar bükülürse veya yıpranırsa, yeni bir fırça alın!

9. Dil kaplamasını çıkarın

Bakteriler için bir oyun alanı (ve genellikle ağız kokusunun nedeni ) arka dil alanıdır. Kaplamaları genellikle diş fırçasıyla yeterince çıkarılamaz. Daha etkili, fırça veya kazıyıcı varyantındaki özel dil temizleyicileridir.

10. Canlandırıcı etkili: gargara

Gargara genellikle nane için hoş bir ferahlık tadı verir, ancak plakaya karşı hiçbir şey yapamaz. Florür içeren çözeltiler, sadece florürlü diş macunu ile fırçalandıktan hemen sonra kullanılmadıklarında anlamlıdır.

Diş implantları için profesyonel diş temizliği tavsiye edilir.

Çürüğü artmış ve periodontitis riski olan kişiler için, mutlaka başkalarına tavsiye edilir. Diş sağlığı uzmanı, diş fırçasının ulaşamadığı plakları ve özellikle de tartarı çıkarır . Yılda iki randevu diş hastalıklarını etkili bir şekilde önlemeye yardımcı olur.

TOP